Rok 1998

18 marca
- Pasja wg św. Jana Jana Sebastiana Bacha – koncert w wykonaniu zespołów Arte dei Suonari po dyr. Marcina Sompolińskiego, Chóru Festiwalu Maryjnego prowadzonego przez Magdalenę Wdowicką oraz solistów: Bożena Harasimowicz-Haas – sopran, Roberto Balconi – kontratenor, Wojciech Parchem – tenor, Jacek Wisłocki – tenor, Mirosław Borczyński – bas i Michail Pospisil - bas. Było to pierwsze na Wybrzeżu (a drugie w Polsce) wykonanie kompozycji na instrumentach z epoki, wzbogacone o niezwykle fascynującą multimedialną oprawę plastyczną przygotowaną przez Roberta Rumasa i Jacka Kornackiego.

31 maja–6 czerwca
- Bałtycki Uniwersytet Tańca organizowany przez NCK i Centrum Edukacji Teatralnej. Wzięły w nim udział następujące teatry: Dada von Bzdülöw, Gdański Teatr Tańca, Alter – Teatr Tańca Współczesnego, P-89 Dance Company z Polski; Mari Mägi oraz Project M&M z Estonii; Dance Theatre Jojo i Nomadi Productions z Finlandii; Project of S. Mikalauskavite, A. Balkeviciute and I. Pacesaite z Litwy; Edmund Veizans Modern Dance Company oraz Olga Zitluhina Modern Dance Group z Łotwy; Teatr Tańca Współczesnego Pieriekatipolie i Czelabiński Teatr Tańca Współczesnego z Rosji. Spektakle były prezentowane w kościele św. Jana oraz Teatrze Wybrzeże.

9 czerwca - Koncert muzyki awangardowej – Volapük z Francji i Łoskot z Gdańska.

6-11 lipca - XXII Festiwal Folkloru Ludów Północy. Festiwal rozpoczął się 6 lipca 1998 korowodem, w którym zespoły przeszły Traktem Królewskim do kościoła św. Jana. Festiwalowe prezentacje zgromadziły liczną widownię i wzbudziły duże zainteresowanie mediów. Koncert Finałowy transmitowało Radio Gdańsk, a TVP Gdańsk zrealizowała 30-minutowy reportaż. Zespoły festiwalowe: Echo Czasu - Buriatia; Kapela Dudziarzy z Leszna; Kriwi - Mińsk, Białoruś; Lyswa Wojt - Uchta, Rep Komi; Matica - Kaliningrad, Rosja; Pesnokhorka – Barnauł, Ałtajskij Kraj; Rikawa - Rezeknes, Łotwa; Rosońka - Pietrozawodsk, Karelia; Sajsary - Jakuck, Jakucja; Sławutnica - Archangielsk, Rosja; Sutaras – Wilno, Litwa; Taniec Maski Uaajeerneq - Grenlandia; Toiwe - Pietrozawodsk, Karelia; Zespół folkowy Newgrange, Gdańsk. Estrady festiwalowe: Gdańsk, kościół św. Jana; Gdańsk-Brzeźno, molo – „Wielki Błękit”, ponadto prezentacje w Celtic Pubie.

9 listopada -
Koncert nadzwyczajny Ivana Monighettiego (wiolonczela barokowa) podczas tournee po Polsce.

6 grudnia - Betlejem Pomorskie - artystyczne przedsięwzięcie autorstwa ks. Krzysztofa Niedałtowskiego (rektor kościoła Św. Jana) oraz Macieja Nowaka (dyrektor NCK), miało miejsce w kościele Św. Jana 6 grudnia. W głównej nawie kościoła została zainstalowana stajenka betlejemska z udziałem tradycyjnych postaci, w które wcielili się: prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu (jako Trzej Królowie), gdańscy duszpasterze - Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Gocłowski oraz księża - Witold Bock, Krzysztof Niedałtowski i Stanisław Bogdanowicz (jako Pasterze). Jako Maryja, Dzieciątko i Św. Józef wystąpiły osoby wybrane w castingu, natomiast w roli Aniołków - dzieci z Fundacji “Rodzina Nadziei”. Aranżacji sceny dokonali: Jacek Staniszewski, Józef Czerniawski oraz Jacek Kornacki.